Gelişimsel Kalça Çıkığı

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
“Doğuştan kalça çıkığı” adı sonradan “ gelişimsel kalça çıkığı” olarak değişmiştir.1000 yeni doğan bebekten 1’ inde görülmektedir ( %0 1 ). Ancak, ailesinde gelişimsel kalça çıkığı olanlarda rastlanış yüzdesi 35 defa daha fazladır ( % 3.5 ). Bu bakımdan ailesinde gelişimsel kalça çıkığı olanlar daha dikkatle izlenmelidir. Gelişimsel kalça çıkığına aday bebeklerin kalçaları, doğuştan çıkık olmayıp, çıkık oluşumuna müsait durumdadır ( kalça displazi).Gelişimsel kalça çıkığını, “ kalça displazi” döneminde teşhis edebilmek için, her yeni doğan bebeğin kalçasının ortopedist tarafından muayenesi yanında ultrasonoğrofi ( USG) ile de muayenesi gereklidir. Böylece, erken dönemde kalça gelişme geriliği ( displazi ) teşhis edilince, “ gelişimsel kalça çıkığına” dönüşmeden tedavi tamamlanmış olur.

“Doğuştan kalça çıkığı” adı sonradan “ gelişimsel kalça çıkığı” olarak değişmiştir.1000 yeni doğan bebekten 1’ inde görülmektedir ( %0 1 ). Ancak, ailesinde gelişimsel kalça çıkığı olanlarda rastlanış yüzdesi 35 defa daha fazladır ( % 3.5 ). Bu bakımdan ailesinde gelişimsel kalça çıkığı olanlar daha dikkatle izlenmelidir. Gelişimsel kalça çıkığına aday  bebeklerin kalçaları, doğuştan çıkık olmayıp, çıkık oluşumuna müsait durumdadır ( kalça displazi).Gelişimsel kalça çıkığını, “ kalça displazi” döneminde teşhis edebilmek için, her yeni doğan bebeğin kalçasının ortopedist tarafından muayenesi yanında ultrasonoğrofi ( USG) ile de muayenesi gereklidir. Böylece, erken dönemde kalça gelişme geriliği ( displazi ) teşhis edilince, “ gelişimsel kalça çıkığına” dönüşmeden tedavi tamamlanmış olur. Bu başlangıç döneminde 3-4 aylığa kadar basit abdüksiyon atelleri mükemmel tedavi sağlar. Freska ateli, bu dönemde  en sık ve başarı ile kullanılan ateldir. Dört aylıktan sonra, kalçaları daha rijit tutan abduksiyon  atellerine  geçilir. Abduksiyon atelleri çok çeşitlidir.  Bizim kullandığımız Flexıbıle Forrester-Brown Ateli  ( FFB ), kalçadaki yaylı eklemler yolu ile harekete müsaade ederek yumuşak ve sert atellerin avantajlarını birleştiren dinamik bir ateldir. Yürümeye müsaade ettiği için 2 yaşına kadar emniyetle kullanılabilmektedir.  Gecikmiş olgularda ameliyatlar uygulanır.

FRESKA ATELİ: En sık ve başarı ile       
kullanılan  ateldir.

 

 
FLEXIBILE FORRESTER-BROWN ( FFB) ATELİ : 4 aylıktan İtibaren kullanılır. Kalça hareketine müsaade eden dinamik bir ateldir. Hastalarda emekleme ve yürüme döneminde de kullanılabilmektedir.
(A): Sağ displazi,sol sublüksasyon ( 9 aylık )
(B): FFB uygulama süresi ( 8 ay )
(C): Kalçalar normal ( izleme 4 yıl 2 ay )

 

FORRESTER - BROWN ATELİ TEDAVİSİ - SUNUM

Makale Bilgileri
Okunma Sayısı: 2416
Makale Puanı:
  18.12.2014       Veli Lök

Etiketler

 Kalça Gelişimsel Çıkığı
İlginizi çekebilecek makaleler