Şok Dalga Tedavisi

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
Şok Dalga Tedavisi, vücut dışında oluşturulan şok ( basınç) dalgalarının, vücudun istenilen bölgesine odaklanmasına dayanan yeni bir non-invaziv tedavi yöntemidir. Şok Dalgaları, ultrasonik, elektro-manyetik, piozoelektrik, elekrto-hidrolik enerji prensibine uygun olarak elde edilir. Elektro-hidrolik enerji prensibine göre elde edilen şok dalgaları yüksek enerjili olarak tanımlanır. Bu prensibe göre çalışan cihazlar düşük enerjili olan (Ultrasonik, elekrtomanyatik ve piozoelktrik) cihazlara göre 10 kat yüksek enerjiyi çok kısa sürede (1 mikro saniye) uygulama alanına vermektedirler.

Şok Dalga Tedavisi, vücut dışında oluşturulan şok ( basınç) dalgalarının, vücudun istenilen bölgesine odaklanmasına dayanan yeni bir non-invaziv tedavi yöntemidir.

Şok Dalgaları, ultrasonik, elektro-manyetik, piozoelektrik, elekrto-hidrolik enerji prensibine uygun olarak elde edilir. Elektro-hidrolik enerji prensibine göre elde edilen şok dalgaları yüksek enerjili olarak tanımlanır. Bu prensibe göre çalışan cihazlar düşük enerjili olan (Ultrasonik, elekrtomanyatik ve piozoelktrik) cihazlara göre 10 kat yüksek enerjiyi çok kısa sürede (1 mikro saniye) uygulama alanına vermektedirler.

ESWT'nin Kontrendikasyonları:

Şok Dalga ( ESWT ) Tedavisinin uygulama kurallarına uyulmak koşulu ile bilinen ciddi bir komplikasyonu yoktur.
Göğüs kafesine yakın bölgelerde, gelişimini tamamlamamış kemiklerde, enfekte psödartrozlarda, boyun bölgesi, baş ve sinirlere yakın bölgelerde uygulanmaz. Hamileler, kalp pili kullananlar ve tümörlü hastalar da tedavi dışı tutulur.

Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nasıl Uygulanır?

Kemik dokusuna uygulamalar ( kaynama yetersizliği vs. ), her seans 2 saat içinde, yumuşak doku uygulamaları ( topuk dikeni vs. ) her seans ortalama yarım saat içinde tamamlanmaktadır. Yüksek enerjili cihazlarda ağrıyı ortan kaldırmak için anestezi yapılması gereklidir. Yumuşak doku uygulamalarında ( topuk dikeni , tenisçi dirseği vs.) lokal anestezi yeterlidir. Kemik dokusuna uygulamalarda ( kaynama yetersizliği vs.) rejional anestezi veya genel anestezi uygulanır.Bu bakımdan uygulamalar hastanede, ameliyathane ortamında yapılmakta, aynı gün içinde yürüyerek hastaneden çıkabilmektedir.
C kollu bir skopi yardımı ile kaynamamış kırık aralığının yönü görülüp, şok dalganın uygulama istikameti önceden belirlenerek aletin enerjisi gerekli noktaya odaklanır.
Kemik doku uygulamalarından 6-8 hafta sonra yeni kemik dokusu ( callus ) oluşumu görülmektedir, Yeterli callus sağlanamaması halinde 2'şer ay aralıkla uygulama tekrarlanır.
Yumuşak doku uygulamalarında ise, 4 -6 hafta sonunda ağrı şikayetleri çoğunlukla ortadan kalkmaktadır. Bazı hastalarda 2 ay aralıkla ikinci ve 3. seanslar halinde uygulama tekrarlanmaktadır.

ŞOK DALGA TEDAVİSİ - SUNUM

Şok Dalga Uygulamasının (ESWT) Gelişimi ve Sonuçları:

Şok Dalga (ESWT)'nin kas-iskelet sistemine uygulanması 1988 yılından itibaren başlamıştır. Şok Dalga Tedavisinde kullanılan alet böbrek taşı kırmada kullanılan aletin benzeridir. İnsanda uygulamanın ilk sonuçları kaynamamış kırıklarda 1991'de Bulgar meslekdaşımız Dr.V.D.Valchanov tarafından “ International Othopedics Dergisinde “ yayınlanmış, kaynamamış kırıklarda ( psödartrozlar ) da % 85 oranında başarı bildirilmiştir. Daha geniş bilgi için uluslar arası derneğimizin ( ISMST ) web sitesine ( www.ismst.com ) ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Makale Bilgileri
Okunma Sayısı: 3375
Makale Puanı:
  18.12.2014       Veli Lök

Etiketler

 Tedavisi Şok Dalga
İlginizi çekebilecek makaleler