İnternette alan adı almak için nelere dikkat etmeli

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
Alan adı, bir web sitesinin internet ortamındaki ismidir. Aynı zamanda alan adınız şirketinizin ve markanızın internet ortamındaki adresini ifade eder. Bu sebeple alacağınız alan adınızın şirketinizin ve markanızın tanıtım ve reklamı açısından gücü büyüktür. Şirket ünvanınızı ya da markanızı alan adı olarak nasıl tescil ettirebilirsiniz? Alan adı tahsis işlemlerinde tescil ettirmek istediğiniz alan adının uzantısına göre başvuru usulleri de değişmektedir.

Alan adı, bir web sitesinin internet ortamındaki ismidir. Aynı zamanda alan adınız şirketinizin ve markanızın internet ortamındaki adresini ifade eder. Bu sebeple alacağınız alan adınızın şirketinizin ve markanızın tanıtım ve reklamı açısından gücü büyüktür.

Şirket ünvanınızı ya da markanızı alan adı olarak nasıl tescil ettirebilirsiniz?

Alan adı tahsis işlemlerinde tescil ettirmek istediğiniz alan adının uzantısına göre başvuru usulleri de değişmektedir.

1.  Tescil ettirmek istediğiniz ibareyi, www.alanadi.com olarak tescil ettirmek istediğinizde tescil prosedürü “com” uzantısına göre yapılmaktadır. “com” uzantılı alan adlarında prensip “ilk gelen alır” prensibidir. Yani tescil ettirmek istediğiniz isim daha önceden üçüncü şahıs ya da kurumlarca kayıt altına alınmadı ise “com” uzantılı alan adını hiçbir belge ve evrak ibraz etmeden tescil ettirebilirsiniz.

2.  Tescil ettirmek istediğiniz ibareyi www.xxxx.com.tr olarak tescil ettirmek istediğinizde ise tescil prosedürü “tr” alan adları tahsis kurallarına göre yapılmaktadır. “.tr” alan adları, tahsis aşamasında, “belgeli” ve “belgesiz” olarak iki kategoride sınıflandırılmaktadır. Başvurular www.nic.tr web sayfaları aracılığı ile yapılır. “Belgesiz” alan adları, yani hiçbir belgeye gerek duymadan alabileceğiniz alan adlar web.tr, gen.tr, name.tr, tel.tr, vb.dir. “tr” uzantısının tescil işlemleri Türkiye’de ODTÜ tarafından yapılmaktadır. Ayrıca başka ülkelerdeki tescil makamlarını kullanmak istediğinizde de alan adınızın uzantısı, o ülkenin seçmiş olduğu uzantıya göre değişecektir.

Örn. Almanya’nın uzantısı “de”dir. Her unvan ya da marka alan adı olarak tescil ettirilebilir mi? “Com” uzantılı alan adlarında daha önceden alınmamak koşulu ile aklınıza gelen anlamlı ya da anlamsız her alan adını tescil ettirebilirsiniz. Ancak “tr” uzantılı alan adlarında ise tahsis kurallarından biri belge sunmak olduğundan, alan adı başvurusu yapan kuruluşların, başvurdukları belgeye dayalı tahsis edilen alan adının, resmi tescillerindeki veya tescil belgesi olarak kabul edilen belgedeki unvanlarına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken başka bir husus daha vardır. Alana adlarının haksız rekabet yaratıcı, fikri ve sınaî haklara aykırı, genel hukuk kurallarına ve genel ahlâka aykırı olmamaları gerekmektedir.

Tescil ettirmek istediğiniz alan adı daha önce üçüncü şahıslar tarafından tescil ettirilmiş ise yasal haklarınız neler olabilir?

Tescilini istediğiniz alan adının uzantısına göre yasal başvuru yolları da değişmektedir. Ülkeler alan adları tahsis kurallarını kendileri koymuş olduklarından hukuki uyuşmazlıklarda kendi bünyelerinde bulunan tescil makamları aracılığı ile ya da mahkemeler ile çözülebilmektedir. Örnek olarak “tr” alan adları ODTÜ bünyesinde olan bir birim tarafından verilmektedir. Bu uyuşmazlıklarda “tr” alan adı tahsis kurallarına göre uyuşmazlıklar çözüme bağlanır. Com, net, biz ve bazı alan adları ile ilgili uyuşmazlıklarda ise bu alan adlarının tahsisi sırasında kabul edilen ve merkezi Amerikada bulunan ICANN tahkim usulüdür. Maddi şartların varlığı halinde size ait olduğunu düşündüğünüz alan adının devredilmesini ya da silinmesini isteyebilirsiniz.

Alan Adı (Domain) Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Öncelikle almak istediginiz alan adına karar vermek cok onemlidir. Günümüzde alan adının önemi gitgide daha fazla anlaşılmıştır ve internet ortamındaki rekabet arrtkça uygun alan adı bulmak artık daha da zor olmaktadır. Alan adı tespitinde;
Alan adının mümkün olduğunca kısa olmasını tercih edin. Eskiden 2-3 karakterli domain bulmak mümkündü ancak günümüzde çok zor görünüyor.
.com uzantılı domainler internette bir marka oldu. Bu nedenle mümkünse com uzantılı domainler tercih edilmelidir. İnsanların hafızasında com uzantılı domainler daha çok yer etmektedir. Ayrıca ticari markaların en çok tercih ettikleri uzantıdır. Ancak özel bir dernek, parti, grup için alan adı alıyorsanız org uzantılı ya da internet, ağ ya da bilgisayar ile ilgili ise özellikle net uzantılı alınabilir.
Bir alan adının global anlamı olması büyük avantajdır. Örneğin; facebook.com, network solutions.com, digisophia.com gibi.

Alan adı tescili sırasında dikkat edilmesi gerekenler;
Bir alan adı alırken sizden kullanıcı adı, adres, e-mail bilgileri ve DNS (name server) bilgilerini isterler. Burada alan adınızın sizin üstünüzde olmasına dikkat ediniz. Bazen başka firmalar aracılığı ile alınan alan adları firma kendi üstüne yaptığı için problem yaratmaktadır. Alan adını alan firma bir süre sonra işi bırakmış veya başka bir sebepten dolayı artık o işi yapmıyor olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz hiç bir şey yoktur. Alan adı o firmaya ait gözükmektedir. Alan adınızı başka bir firma aracılığı ile alıyorsanız alan adınızın üzerinize kayıtlı olması konusunda firmayı uyarınız. Mutlaka kendi e-mail adresiniz kayıtlı olmalı. İleride yaşanacak problemlerin çözümünde e-mail adresi çok önemlidir. Firmaya erişmek mümkün olmasa bile alan adı kaydında sizin e-mail adresiniz varsa alan adınızı yenilemeniz ve kendi kontrolünüz altına almanız mümkündür. .com.tr auzantılı alan adlarında bu risk yoktur. Alan adı zaten sizin ya da firmanızın üzerine zorunlu olarak kaydedilmektedir. Alan adını alırken sizden istenen DNS bilgileri ise alan adınızı barındırdığınız host firmasının bilgileri anlamına gelmektedir. Örneğin barındırma hizmetini Egeweb’den aldıysanız DNS ayarlarınız;

Ns1.egeweb.com

Ns2.egeweb.com

şeklinde olacaktır. Bu bilgileri barındırma hizmeti aldığınız firmadan öğrenebilirsiniz.

Alan adını nereden almalıyım?
İnternetin yeni yeni duyulmaya başladığı günlerde alan adı kaydı yapan tek bir firma ve tek bir fiyat vardı. Şimdi ise binlerce firma ve değişen fiyatlar var. Domain alımında önemli olan şey sadece pahalı olmayan bir servis seçmek değil, aynı zamanda kolay ve sorunsuz çalışılabilecek, güvenilir bir firmayla çalışmaktır. Firmanın güvenilir olması, kalıcı olması, marka değeri olması önemlidir. Alan adınızın yenilenme sürelerinin en az 1 ay öncesinden size bildirilmesi gerekir. Eğer alan adınızı yenilemeyi unutursanız bir süre sonra başkalarının alımına açık hale gelecektir.

Alan adınızı ve hosting hizmetinizi 15 yıllık deneyimi ve güvenilirliği ile Egeweb’den almak isterseniz tıklayınız.

Makale Bilgileri
Okunma Sayısı: 7496
Makale Puanı:
  7.11.2014       Selçuk Arat

Etiketler

 Alan adı Domain Tescil