E-Mail Alamıyorum

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
E-mail alamıyorum E-mail alamıyorsanız öncelikle aşağıdaki kontrolleri yapmanız gerekir: E-maillerinizi Outlook Express (veya benzeri bir program) ile alıyorsanız: a. Bir hata mesajı alıyor musunuz? Hata alıyorsanız hata mesajında ne yazıyor? Sunucuya bağlanamıyor şeklinde bir hata alıyorsanız yapacağınız kontroller:

E-mail alamıyorsanız öncelikle aşağıdaki kontrolleri yapmanız gerekir:

E-maillerinizi Outlook Express (veya benzeri bir program) ile alıyorsanız:
a. Bir hata mesajı alıyor musunuz?
Hata alıyorsanız hata mesajında ne yazıyor?

Sunucuya bağlanamıyor şeklinde bir hata alıyorsanız yapacağınız kontroller:

- Hesap ayarlarınızı kontrol edin, sunucu adresinin doğru girilmiş olduğundan emin olun.
Sunucular kısmından POP3 Sunucunuz mail.alanadınız (örnek: mail.egeweb.com) şeklinde olmalıdır.

- Web sitenize erişip erişemediğinizi kontrol edin. Erişemiyorsanız web sitenizin süresi dolmuş olabilir veya başka bir teknik problem olabilir. Bizimle irtibat kurunuz. Web sitenize erişilebildiği halde e-mail sunucusuna bağlanamıyorsanız muhtemelen bilgisayarınızda veya bağlı olduğunuz ağda e-mail bağlantısını engelleyen bir program (firewall gibi) olabilir.

Şifrenizi kabul etmediğine dair bir hata alıyorsanız şifreniz hatalıdır. E-mail ayarlarınızdan şifrenizi kontrol ediniz. Kontrol panelinize girip şifrenizi değiştirerek yeniden deneyiniz.

Başka bir hata alıyorsanız hata mesajını veya o anki ekran görüntüsünü e-maille info@egeweb.com adresine gönderiniz.

b. Bir hata mesajı almadığınız halde yeni e-mailler gelmiyorsa sebebi muhtemelen kotanızın dolmuş olmasıdır. Kontrol panelinize girip genel disk kotanızın dolup dolmadığını kontrol edebilirsiniz. Kotanız dolmuşsa FTP hesabınıza bağlanıp alan boşaltmanız veya ilave alan satın almanız gerekir.

Alan boşaltmak için silebileceğiniz bazı dosyalar şunlardır:
- /tmp/urchin/data/reports/alanadınız.com/ dizinindeki dosyalar,
- /mail/ dizininizdeki inbox adlı dosya (ana e-mail hesabınızın dosyasıdır. Alıcısı olmayan e-mailler bu hesapta toplanabilir ve zaman içinde birikme olabilir. Eğer bu hesap normalde kullandığınız bir hesapsa silmemenizi öneririz)

Alıcısı olmayan e-maillerin ana hesabınızda birikmesini engellemek için kontrol panelinizdeki e-mail yöneticisinde "Varsayılan Adres" bölümüne girip varsayılan adresi ":blackhole:" şeklinde değiştirmeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki kontrolleri yaptığınız halde sorunu gideremediyseniz hangi e-mail hesabınızda, hangi ayarlarla, hangi işlemler sonucunda, ne gibi bir hata ile karşılaştığınızı detaylı olarak belirterek bize başvurunuz. E-mail alamamanızın birçok sebebi olabileceği için sorununuzu en kısa zamanda tesbit edebilmemiz için bize yeterli bilgiyi iletmeniz gerekmektedir