E-Posta'nın Kaşifi: Spamı tahmin edemedim.

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
Ama bununla birlikte yükselen spam veya çöp postalar herbirimize yılda ortalama 52 saat, düzenleme ve silme gibi işlemlerle zaman kaybettirirken, siber suçlarda güçlü bir silah olarak ta önümüze çıkıyor. Virüs dağıtmak gibi amaçlarla, hükümetlerden kitlelere kadar bilgisayarlara zarar veriyorlar.

Ama bununla birlikte yükselen spam veya çöp postalar herbirimize yılda ortalama 52 saat, düzenleme ve silme gibi işlemlerle zaman kaybettirirken, siber suçlarda güçlü bir silah olarak ta önümüze çıkıyor. Virüs dağıtmak gibi amaçlarla, hükümetlerden kitlelere kadar bilgisayarlara zarar veriyorlar.

Bay Tomlinson acaba, icat ettiği bu aracın böyle zararlara ve suçlara aracılık edebileceğini hiç düşünmüş müydü?

"Kesinlikle hayır. O zamanlar e-posta kullanan kişi sayısı çok azdı belki 500 belki 1000 kadar. Eğer bir spam mesaj alsaydınız bunun kimden olduğunu bulurdunuz ve bu kişiye "bu yaptığın iyi birşey değil" diyebilirdiniz.

"Ne zaman e-posta geniş kitleler tarafıdnan kullanılmaya başladı işte o zaman anonim yani kimliksiz mesajlar ortaya çıktı" diyor hala o zaman 29 yaşında olan çalışanının sayesinde dünyayı bize daha yaklaştıran BBN Teknoloji için çalışan 66 yaşındaki Bay Tomlinson.

Bu konuda kendisini suçlu hissetmediğini söylüyor. "Spam kesinlikle bir sorundur ama o zaman bu konuda düşünememiştim. E-Posta diğer araçlar gibidir, iyi amaçla da kötü amaçla da kullanılabilir. Eğer bir virüsü geniş kitlelere yaymak istiyorsanız, mümkün olan en popüler aracı kullanılırsınız ki bu da e-postadır.

Yetmişlerin başında, Bay Tomlinson, internetin atası olan ARPANET isimli bir ağın inşaası için, Birleşik Devletler Savunma Bakanlığında çalışan binlerce araştırmacıdan biriydi.

E-Posta programını yaparken karşılaştığı bir problem mesajı gönderenle gönderdiği kurumu ayıran bir yol bulmaktı ki bunu da @ sembolü ile çözdü.

Bunun yerine kolaylıkla köşeli parantez veya virgül kullanabileceğini söylüyor ama "bu karakterler zaten kullanılıyordu günlük hayatta ve geriye kalanlar arasında da @ en iyisiydi" Ayrıca bu sembolün daha uygun olduğu hissediyordu.

E-Postanın büyük kitleler tarafından kullanılması bir 20 yıl daha aldı ama Bay Tomlinson, modern e-posta programlarının temel yapılarının - silme komutları, cevap verme, yönlendirme ve dizinler - hala ilk yapıdaki formunu koruduğunu söylüyor. "Tabi artık bugünlerde çok daha büyük ve kitleseller"

O Firefo web tarayıcısın üreten Mozilla isimli şirketin Thunderbird isimli programını kullanıyor ama Gmailden de bir hesabı mevcut.

Bir keresinde Outlook'u kullanmaya çalıştığını söylüyor "Pek çekici gelmemişti" ve bir keresinde de Hotmailden gelen tüm epostaları çok fazla virüs geldiği için blokladığını söylüyor.

Epostayı icat eden biri için Bay Tomlinson pek verimli bir kullanıcı sayılamaz. Genellikle ortalam günde 12 posta gönderiyor ve 40-50 tane de okuyormuş.

Acaba icadının, anlık mesajlaşma ve sosyal ağlar gibi farklı elektronik iletişim araçları karşısında gelecek zaman içerisindeki duruşu hakkında ne düşüncesi nedir diye sorarsak:

"Eposta ve diğerlerinin daha hızlı metodlara dönüşümünü göreceğimizi tahmin ediyorum ama insanların mesaj göndermek, hemen değil daha sonra cevaplayabilmek veya mesaj okuyabilmek için asenkron iletişimi daima ihtiyaçları olacaktır. Bu da epostanın size sağladığı şeydir.

Makale Bilgileri
Okunma Sayısı: 2539
Makale Puanı:
  24.11.2014       Selçuk Arat

Etiketler

 Spam E-posta kaşifi