Bilişim Suçu, Bilişim Yoluyla İşlenen Suç ve Adli Bilişim Ayrımı

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
Ne yazıkki bilişim suçu, adli bilişim ve bilişim yoluyla işlenen suç kavramları birbirine karıştırılmakta ve yanlış anlamlarda kullanılmaktadır.

1-Bilişim Suçu

 "Bilişim Suçu" adındanda anlaşılacağı üzere suçun kendisinin bizzat bilişim suçu olmasıdır. Yani suç tasniflemesinde diğer suçlardan ayrı tutularak "işte bu bilişim suçudur" diyerek tanımlanan suçlardır. Ülkemizde de Türk Ceza Kanununda "Bilişim Alanında Suçlar" başlığı altında toplanmış ve tanımları yapılmıştır.
Örnek: Web sitesi hacklemek, Bir bankanın bilgisayar sistemlerine sızmak ...gibi.

2-Bilişim Yoluyla İşlenen Suç

 Bilişim yoluyla işlenen suçun kendisi bilişim suçu olmayıp ancak suçun işlenmesinde bilişim teknolojilerinden faydalanılmasıdır. Bazı suçlar işlenirken bilişim teknolojilerinden okadar çok faydalanaılmaktadırki suçun kendsinin bile önüne geçmektedir. İşte bu durumlarda özellikle bilişim suçu sanılmakta ve buna göre yorumlanmaktadır ancak bu durum yanlıştır.
Örnek: E-posta yoluyla tehdit ve hakaret, Sohbet programları aracaılığıyla karşındaki kişiyi dolandırmak ve maddi çıkar elde etmek ...gibi.

3-Adli Bilişim

 Adli Bilişim bir suçun aydınlatılmasında somut delillerin elde edilmesinden bilişim teknolojilerinin kullanılmasıdır. Özellikle bilişim suçları ve bilişim yoluyla işlenen suçlarda hayati önem kazanmaktadır ancak bu iki kavramdan ayrı bir anlam taşıyan farklı bir süreçtir.
Örnek: Bilgisayar harddiskindeki verilerin analiz edilerek delillere ulaşılması, güvenlik kamerası görüntülerinin çözümlenip işlenerek anlamlı görüntüler elde edilmesi ...gibi.