BSA Nedir? Ne iş Yapar?

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
BSA (Business Software Alliance) bir çok ülkede ve Türkiye'de bilgisayar programlarının lisans haklarına aykırı kullanılmasını önlemek için mücadele veren bir kurumdur. Peki bu BSA ne iş yapar?

BSA (Business Software Alliance) bir çok ülkede ve Türkiye'de bilgisayar programlarının lisans haklarına aykırı kullanılmasını önlemek için mücadele veren bir kurumdur. Peki bu BSA ne iş yapar?


BSA yazılım ve telif haklarını korumak ve bu alanda bilinç oluşturmak amacıyla, dünyanın önde gelen yazılım firmalarından Aldus, AshtonTate, Autodesk, Lotus Development, Microsoft, WordPerfect tarafından 1988 yılında kurulmuş olan dünya çapında bir organizasyondur. Novell ve Symantec gibi çok büyük firmalar da şu anda BSA üyesidir. BSA yasal yazılımlara güveni pekiştiren kampanyalar yürütmekte ve eğitci/bilinçlendirici döküman yayınlamaktadır.

 

Yazılım Korsanlığı (SOFTWARE PIRACY): Kişisel ya da ticari amaçlarla izinsiz olarak yazılım ürünlerinin kopyalanması ya da kullanılmasıdır.(Yazılım korsanlığı ile ilgili ayrıntılı bir yazımı yakın gelecekte yayınlayacağım.)

    *
      Aslında en büyük çelişki yazılım korsanlığı ile mücadelede hukuki yaptırımlarıyla BSA'yı destekleyen bir çok Devlet kurumunda da da korsan yazılım kullanıldığı gerçeğidir.

BSA'ın ilkesi;

BSA, yazılım telif hakları bilincini artırmak ve lisanssız yazılım kullanımını önlemek amacıyla, dünyanın ve ülkemizin önde gelen yazılım üreticisi şirketlerinin faaliyetlerini kar amacı gütmeksizin birleştirip koordine ettiği bir birliktir. BSA, bu amaçla bilgisayar ve yazılım satıcıları, kullanıcıları ve uygulamacılarını bilgilendirmek ve eğitmek amacıyla çaba göstermektedir.
BSA Türkiye Neler Yapar

BSA Türkiye, gerek eğitim ve bilinçlendirme gerekse yasal takip yoluyla, korsan yazılım ticaretine ve kullanımına karşı kararlı bir mücadele vermektedir.

BSA Türkiye'nin faaliyetleri arasında yer alan çalışmalar şunlardır:

· - Korsan yazılımla mücadele için BSA Ücretsiz Bilgi Hattı'nın işletilmesi;
· - İhbar ve araştırma sonuçlarından hareket ederek katılımcı firmalarca korsan yazılım kullananlara yasal takip uygulanması;
· - Sempozyum, seminer ve diğer eğitim çalışmalarıyla gerek hukuk ve yazılım çevrelerinin, gerekse bilgisayar ticareti yapan firmaların ve halkın korsan yazılım konusunda bilgilendirilmesi;
· - Reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarıyla bu konuda kamuoyu oluşturulması;
· - Telif hakları konusunda kamuoyunda genel bilinç oluşturulması;
· - Bölgesel ve sektörel lisanslanma çalışmaları gerçekleştirilmesi.


Ücretsiz, korsan yazılım ihbar hattı.

Ücretsiz bilgi ve danışma hattımızı arayarak korsan yazılım kullananları bildirebilir, yazılım telif hakları konusunda her türlü sorunuzu iletebilirsiniz.

Tel    : 0212 213 71 35
Faks : 0212 213 71 88

BSA Türkiye'ye ilettiğiniz tüm bilgiler kesinlikle gizli tutulacaktır.

Makale Bilgileri
Okunma Sayısı: 5616
Makale Puanı:
  24.11.2014       Selçuk Arat

Etiketler

 Bsa