IP adresinden sen suçlusun ! – Savunma Sanatı

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
on dönemde özellikle kablosuz internet erişiminin yaygınlaşması ile internet yoluyla işlenen suçlarda, mahkemeler faili bulabilmek ve işlemin nereden yapıldığının tespit edilebilmesi açısından IP adresi istemektedir. Tespit edilen bu IP adresleri, bir suçun işlenmesinde yeterli delil midir? Bu programımızda konuğumuz Av. Ali Osman ÖZDİLEK ile IP adreslerinin delil olabilme kabiliyetini ve o suçun işlenmesinde yeterli delil olup olmadığını tartışacağız.

Son dönemde özellikle kablosuz internet erişiminin yaygınlaşması ile internet yoluyla işlenen suçlarda, mahkemeler faili bulabilmek ve işlemin nereden yapıldığının tespit edilebilmesi açısından IP adresi istemektedir. Tespit edilen bu IP adresleri, bir suçun işlenmesinde yeterli delil midir? Bu programımızda konuğumuz Av. Ali Osman ÖZDİLEK ile IP adreslerinin delil olabilme kabiliyetini ve o suçun işlenmesinde yeterli delil olup olmadığını tartışacağız.

1- IP adresi nedir?

2- IP adresleri kim veya kimler tarafından tutulmaktadır? Bu kayıtları ne kadar süre ile tutmaktadırlar?

3- Bu kayıtları tutan yerler, dijital delillerin bütünlüğünü bozmayacak şekilde tutuyor mu? Bu log kayıtların zaman damgalı hash değerleri düzenli olarak alınıyor mu?

4- Zaman damgalı hash değeri ne demektir? Ne sağlamaktadır.?

5- Tüm bunlar sonucunda, örneğin internetten bir kimsenin banka hesabından bir başka banka hesabına para aktarma işleminden dolayı bir soruşturma veya kovuşturmada, IP numarasının tek başına ispat kabiliyeti varmıdır?

6- Bu IP numarasının her zaman için değiştirilmesi veya yanıltılması ihtimali var mıdır?

7- Bu tür dolandırıcılıklarda en çok kullanılan IP Spoofing, Socks, veya Proxy sunucu yöntemleri nedir? Bu tür yöntemler kullanılabilir mi?

8- Bu tür suçlarda, suçtan hemen sonra müşteki vede şüphelilerin bilgisayarlarının incelenmesi gerekli midir?