Aşil Tendon Kısalığı

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
Aşil tendon kısalığı olan çocuklar çoğunlukla ayak önüne basarak ve topuğu yere basmadan yürürler. Bir kısmında düz tabanlık, çok azında ise ayak ağrısı şikayeti bulunur. Aşil tendon kısalığı çok seyrek rastlandığı için teşhisi gözden kaçabilir. Düz tabanlık şikayeti ile gelen çocukların aşil kısalığı yönünden dikkatle muayene edilmeleri gerekir. Aşil kısalığına bağlı düz tabanlık, Aşil kısalığı giderilmeden tedavi edilemez. Klasik düz tabanlık tedavisi düzelmeyi sağlayamayacağı için tedavi başarısızlıkla sonuçlanacağı gibi zamanla ayak ağrısı da eklenerek hekim için ek başarısızlık oluşturur.

Aşil tendon kısalığı olan çocuklar çoğunlukla ayak önüne basarak ve topuğu yere basmadan yürürler. Bir kısmında düz tabanlık, çok azında ise ayak ağrısı şikayeti bulunur. Aşil tendon kısalığı çok seyrek rastlandığı için teşhisi gözden kaçabilir. Düz tabanlık şikayeti ile gelen çocukların aşil kısalığı yönünden dikkatle muayene edilmeleri gerekir. Aşil kısalığına bağlı düz tabanlık, Aşil kısalığı giderilmeden tedavi edilemez. Klasik düz tabanlık tedavisi düzelmeyi sağlayamayacağı için tedavi başarısızlıkla sonuçlanacağı gibi zamanla ayak ağrısı da eklenerek hekim için ek başarısızlık oluşturur. Bu çocuklar, çömelmede topuklarını yere temas ettiremezler. Topukların yere teması istendiğinde, arkaya doğru düşerler( çömelme testi ). Çömelme testinin pozitif olması Aşil kısalığı tanısında belirleyicidir. Tedavide, öncelikle Aşil germe egzersizleri verilir. Ancak, çoğunlukla Aşil tendonunu uzatma ameliyatı gerekir.

     
 Aşil tendon kısalığına bağlı belirgin taban düzlüğü ve ayak ağrısı
 
- Solda aşil tendon kısalığına bağlı aşil gerginliği
- Sağda ise kardeşinde normal aşil tendonu
     
Aşil tendon kısalığında "Çömelme Testi" pozitif. Çömelmede topuk yere değince arkaya düşme görüntüsü   Aşil tendon kısalığında Aşiloplasti ameliyatından sonra arkaya düşme kaybolmuş. ( test negatif).

 

Makale Bilgileri
Okunma Sayısı: 32217
Makale Puanı:
  18.12.2014       Veli Lök

Etiketler

 Aşil Tendon Kısalığı