O Bacak - X Bacak

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
O-BACAK : Dizlerin orta hattan uzaklaşması şeklinde deformitedir. Raşitizme bağlı olarak gelişen O-Bacak deformitesi, klinik muayenede büyüme kıkırdaklarının (epifiz) yer aldığı uzuvların uç bölgelerinde genişleme, kaburgalarda kemik ve kıkırdak birleşim bölgelerinde şişlik, Röntgen incelemesinde epifizlerde çanaklaşma ve kan muayeneleri ile teşhis edilir.

O-BACAK : Dizlerin orta hattan uzaklaşması şeklinde deformitedir. Raşitizme bağlı olarak gelişen
O-Bacak deformitesi, klinik muayenede büyüme kıkırdaklarının (epifiz) yer aldığı uzuvların
uç bölgelerinde genişleme, kaburgalarda kemik ve kıkırdak birleşim bölgelerinde şişlik,
Röntgen incelemesinde epifizlerde çanaklaşma ve kan muayeneleri ile teşhis edilir.
Bu hastalar, ortopedik tedavi yönünden ortopedi uzmanları, dahili tedavi yönünden çocuk uzmanları  tarafından izlenmelidir. O-Bacak deformitesinde 3-4 yaşına kadar “ O-Bacak Yürüme Cihazı “tedaviyi etkin şekilde sağlarken yürümeye de imkan verir. Daha büyük yaşlarda “O-Bacak Yürüme Cihazı” hasta tarafından tolere edilemez, “ O-Bacak Gece Ateli “ geceleri kullanılırken,” dışdan 5 – 10 mm yükseltmeli ortopedik ayakkabılar tedavide etkin olarak kullanılır. 15 yaşından sonraki çocuklarda ve yetişkinlerde ameliyatlarla tedavi gerekir.     

“O-Bacak Yürüme Cihazı” bacağın dışa eğri bölgesini pelotla içe doğru iter.


 

A: Daha büyük çocukta O-Bacak görülüyor.
B: Aynı çocukta verilen dış yanı açık “O-Bacak Gece Ateli”
C: Gece Ateli uygulanmış, dışa doğru eğri bölümde içe doğru  düzeltmeyi yapan atelin pelotu görülüyor. Bu pelot üzerine sarılan “elastik bant” ile dinamik basınç sağlanır.Elastik bandın altındaki pelot, bu basıncın yayılma yüzeyini genişleterek, basınç yaralanmasını ve rahatsızlığı önler.


X- Bacak : Dizlerin orta çizgiye yaklaşması şeklinde deformitedir. Nedenleri çeşitlidir. Raşitizme bağlı olarak gelişen X-Bacak deformitesi, çok nadir rastlanır. X-Bacakta, topuk içten ( medial’den ) yükseltmeli ortopedik ayakkabılarla tedaviye başlanır. Topuk içten yükseltmeye 3 mm ile başlanarak deformitenin ağrılığına göre 10 mm’ye kadar çıkılır. Yeterli düzelme elde edilemediği durumda geceleri kullanılan “ X-Bacak gece ateli “ tedavide çok etkili olur. Gece atelinde medial’den dışa doğru çeken bant çok sıkılmamalıdır. Bu bandın görevi, üzerine sarılan ve dinamik düzeltme yapan elastik bandın yüzey etkisini genişletmektir. Çocuğun reaksiyonuna göre elastik bandın basıncı ayarlanmalıdır. Konservatif tedavi ile genellikle yeterli iyileşme elde edilir. İleri yaşta gelen çocuklarda veya yetişkinlerde ameliyatlı tedavi başarılı sonuç verir.       
A: X-Bacak                                                  B-C: X-Bacak gece atelinde medialden
                                                                             basınç yapan diz bandı ve üzerine sarılan
                                                                             elastik bant  görülüyor.

Makale Bilgileri
Okunma Sayısı: 11603
Makale Puanı:
  18.12.2014       Veli Lök

Etiketler

 O bacak X bacak