Oturuş ve Yatış Bozukluklarına Bağlı Ayak

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş LinkedIn'de paylaş
ÖZET
Bu tip deformiteler, ortopedide son 30-40 yıl içerisinde tartışılır hale gelmiştir. Önceki dönemde, oturuş ve yatış hatalarının, çocuklarda ayrı bir deformite kaynağı olduğu bilinmemekte idi. Yüzü koyun yatış bu deformitelerin oluşumunun ana sebebidir. 1950’li yıllarda ani bebek ölümlerini önlemek amacı ile hatalı olarak ABD’deki bazı hekimler tarafından yüzükoyun yatış önerilmiştir. Yüzü koyun yatışın sakıncaları zaman içinde ortaya çıkmıştır. Ani bebek ölümlerinin en baştaki sebebinin sırtüstü yatış değil, yüzü koyun yatış olduğu ve ayrıca ayak ve bacak deformitelerinin de başlangıç sebebi olduğu ortaya çıkmıştır. Yüzü koyun yatan çocuk, zamanla popo yukarı yatışa geçer.

OTURUŞ VE YATIŞ BOZUKLUKLARINA BAĞLI AYAK-BACAK DEFORMİTELERİ
  Bu tip deformiteler, ortopedide son 30-40 yıl içerisinde tartışılır hale gelmiştir. Önceki dönemde, oturuş ve yatış hatalarının, çocuklarda ayrı bir deformite kaynağı olduğu bilinmemekte idi. Yüzü koyun yatış bu deformitelerin oluşumunun ana sebebidir. 1950’li yıllarda ani bebek ölümlerini önlemek amacı ile hatalı olarak ABD’deki bazı hekimler tarafından yüzükoyun yatış önerilmiştir. Yüzü koyun yatışın sakıncaları zaman içinde ortaya çıkmıştır. Ani bebek ölümlerinin en baştaki sebebinin sırtüstü yatış değil, yüzü koyun yatış olduğu ve ayrıca ayak ve bacak deformitelerinin de başlangıç sebebi olduğu ortaya çıkmıştır.    Yüzü koyun yatan çocuk, zamanla popo yukarı yatışa geçer. Buradan da, ayakları altına alarak oturuş şekilleri ortaya çıkar ( televizyon oturuşu, namaz oturuşu ve karışımları ). Bu oturuş ve yatış kusurları sonucunda çoğunlukla ayakları içe dönük yürüme ve diğer yürüme bozuklukları ailelerin dikkatini çeker, böylece çocuklar ortopedi uzmanlarına götürülür. Sadece, hatalı oturuş ve yatış düzeltilirse, bu deformitelerin oluşması önlenebilir. Bu alışkanlıklar düzeltilmezse yapılan tedaviler başarısızlıkla sonuçlanır.  Tedavide, oturuş ve yatışa ait kusurların düzeltilmesi esas belirleyicidir. Bunun yanında ortopedik ayakkabılar, gece atelleri tedavide etkin olarak kullanılmaktadır.

Alttaki resimde görüldüğü gibi, bacak ve ayaktaki içe dönüklüğü etkin şekilde tedavi edebilmek için gündüzleri verilen ayakkabının yanında, geceleri ayak ve bacağı dışa döndürücü Torqrot atelinin kullanılması, yüzükoyun yatışı büyük oranda önlediği gibi, bel ve ayaktaki bölgeleri birleştiren rotun dışa dönük pozisyonda ayarlanması ile gece süresincede deformitenin düzeltilmesine etkin şekilde yardım edilir. 

A-Ayak ve bacaktaki içe dönüklük B- Torqrot ile ayak ve bacak deformitesinin düzelmiş           
görüntüsü ( atel gece yatarken kullanılır )
C- Büyük kardeşte namaz oturuşu,                    
küçük kardeşte televizyon + namaz Oturuşu
D-yıllarca namaz oturuşu yapan büyük
kardeşte ağır ayak içe dönüklük deformitesi,
küçük kardeşte daha hafif deformite
A-Yüzükoyun yatış +TV.+namaz oturuşuna bağlı ayak deformitesi (metatarsus varus) B- Ters kalıp ayakkabı (Yürümede)
C- Kısa Epos Ateli ile ayak önü   deformitesinin dinamik olarak düzeltilmesi(Yatarken)  D- Atelin dış tarafındaki lastik ile dinamik düzeltme görülüyor.

 

Makale Bilgileri
Okunma Sayısı: 2594
Makale Puanı:
  18.12.2014       Veli Lök

Etiketler

 Ayak Oturuş Yatış Bozukluklarına Bağlı
İlginizi çekebilecek makaleler